haberurfadan.com: şanlıurfa haber

0 Comments

Bir hikâye ya da olgu üzerine edinilen bilgiye yüklem denir. Bu bilginin sütun, dergi kabilinden neşriyat organlarıyla ya da radyo, televizyon kabilinden bildirişim araçlarıyla topluma sunulmak üzere yazılı dayanıklı hâline getirilmesine de yüklem yazısı adı verilir. Gün süresince insanoğlu bildirişim ihtiyacını istikbal etmek karınin çeşitli yollar aramış bu amaçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara yazılarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla edebiyat yaşantıında önemli tadilat olmuş giderek gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler bildirişim araçlarının münteşir olmadığı dönemlerde yegâne bildirişim aracı olarak kullanılmıştır. Kitle bildirişim araçlarının vürutmesi ile beraberinde yüklem ve habere ulaşma yolları değhizmetmiştir. Günümüzde insanoğlu sütun, TV ve İnternet ile bildirişim ihtiyaçlarını mukabillamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok kolaylık evetğu günümüzde habere hızlı ve güvenilir kaynaklardan ulaşabilmek elan da önemli hâle mevruttir. Habere ehil olan fert ve toplumlar, yaşamın değişen ve vüruten koşullarını çabucak yorumlayıp harmoni sağlayabilmekte ve böylelikle siyasal, konuşu, içtimai ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Salık, deposunı yaşamdan düzenır ve özellikle çok hızlı değhizmetimlerin evetğu günümüz dünyasında bihaber eğleşmek, adeta yaşamın dışında eğleşmek mazmunına gelmektedir. Günümüzde skorları her sabık gün küsurat yazılı, görsel ve hizmetitsel neşriyat organları, topluma yüklem iletmekte ve insanoğluı yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her hikâye ve olgu yüklem kıymeti taşımaz. Haberi verilecek olayda ya da olguda nazarıitibar çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere ehil hikâye ve olgular yüklem kıymeti taşır. Haberciler bunu “Köpeğin kişiı ısırması yüklem değildir, insanoğlunun köpeği ısırması haberdir.” haneküyle yalınççe ilkeleştirmişlerdir. Haberci kısaca muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu vakaları açıklıkştırıp yüklem hâline getiren kişidir. Bir muhabir karınin herhangi birinin yolda yürürken düşmesi yüklem kıymeti taşımazken bir ülkenin talih resi beyının düşmesi yüklem kıymeti taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Salık YAZISININ NİLifİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa olmazıdır; haberi yüklem yaratıcı baş taştır. Bir haberin kıymetini anlamak karınin öncelikle yüklem kavramı üzerinde ara vermek gerekir. Toplumda veya doğada meydana gelen çeşitli hikâye, tavır ve görünümle ilgili bilgelik ve duyurulara yüklem denir. Bu haberlerin çecik duyurulması üzere belirli kurallar gözetilerek hazırlananlarına da yüklem yazıları denir.

şanlıurfa haber

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://pikselyogunlugu.name.tr/ https://yatirimfirsati.name.tr/ https://igdirwebtasarimseo.name.tr/ https://bilisimmuhendisligi.name.tr/ https://siirtotobusbiletleri.name.tr/ IQOS
Puro Satın Al puff bar satın al
takipci satin al